LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND |
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS. |
Commonwealth Mens Classic Benchpress ChampionshipsAuckland / New Zealand 28 November − 4 December, 2022 Australia
Lifters | 1. | Koppe William | Masters 4 | -74kg |
Team Members | 1. | Vaughan David | | Cat.I | | | 2. | Dwarte Lee-Anne | | Cat.I | | | 3. | Moyo Maslyn | | Nat. | | | 4. | Muir Sean | | Cat.II | | Head Coach | 5. | Le Alexander | | | | Head Coach | 6. | Koboroff Lee | | | | Assistant Coach | 7. | Black John | | | | Assistant Coach | 8. | O'Donovan James | | | | Assistant Coach | 9. | Webb Colin | | | | Assistant Coach | 10. | Le Danny | | | | Assistant Coach | 11. | Smith Gareth | | | | Assistant Coach | 12. | Fraser Jeremy | | | | Assistant Coach | 13. | O'Brien Merinda | | | | Assistant Coach | 14. | Bristow Maxwell | | | | Assistant Coach |
Canada
Lifters | 1. | Hrynkow David | Masters 2 | -66kg | 2. | Dyke Rob | Masters 2 | -83kg | 3. | Noma David | Masters 1 | -105kg | 4. | Perry Robert | Open | -93kg |
Team Members | 1. | Armstrong Mike | | Cat.I | | | 2. | You Bill | | Cat.II | | | 3. | Bentley Garrett | | | | Head Coach | 4. | Homer Luke | | | | Assistant Coach | 5. | Castro Christine | | | | Assistant Coach |
England
Lifters | 1. | Liddle Andy | Masters 2 | -66kg | 2. | Peskett Stuart | Masters 2 | -83kg | 3. | Ball Darren | Masters 2 | -120kg | 4. | Carlyle Ross | Masters 1 | -93kg | 5. | Luck Graham | Masters 1 | -105kg | 6. | Syson Sam | Juniors | -83kg | 7. | Kian Doyle | Juniors | -93kg | 8. | Lattuca Louis | Open | -74kg | 9. | Jaideep Wasu | Open | -83kg | 10. | Beer Simon | Open | -105kg | 11. | McGuinness Wesley | Open | -105kg | 12. | Atkin Troy | Open | -120kg |
Team Members | 1. | Ellender Mick | | Cat.I | | | 2. | Parker Richard | | Cat.I | | | 3. | Marsh Paul | | Cat.II | | | 4. | Marsh Paul | | | | Head Coach | 5. | Cook Ben | | | | Coach | 6. | Foran Paul | | | | Coach | 7. | Coggle Craig | | | | Coach | 8. | Reynolds Charlotte | | | | Assistant Coach |
Guyana
Lifters | 1. | Rogers Roger | Masters 2 | -120kg |
Team Members | 1. | Austin Colin | | Cat.II | | | 2. | Spencer Edwin | | Cat.II | | |
India
Lifters | 1. | Saha Nirmal Kr | Masters 4 | -83kg | 2. | Ashok Giliyar Vasudeva | Masters 3 | -74kg | 3. | Singh Sabharwal Inderjit | Masters 3 | -83kg | 4. | Dhyan Singh Yumlembam | Masters 3 | -83kg | 5. | Poorathankandy Jagannath | Masters 2 | -74kg | 6. | Mandia Anand | Masters 2 | -83kg | 7. | Deshmukh Subhash | Masters 2 | -93kg | 8. | G Shivaramalingam | Masters 2 | -120kg | 9. | Gowda Hanumanthe | Masters 1 | -59kg | 10. | Kharvi D K Satish | Masters 1 | -66kg | 11. | Narayan Prabhu Venktesh | Masters 1 | -93kg | 12. | Choudhary Haroon | Juniors | -74kg | 13. | Nitin Kudalkar Sidhant | Open | -66kg | 14. | E Raja | Open | -120kg | 15. | Gogna Ajay | Open | 120+kg | 16. | Naik Kantyani Prasad | Open | 120+kg |
Team Members | 1. | Singh Inderjit | | Cat.II | | | 2. | Tiwari Rajesh | | Cat.I | | Official | 3. | Singh Puran | | Cat.I | | Coach | 4. | Kumar Sathish | | Cat.I | | Coach | 5. | Sahu Krishna | | Cat.I | | Coach | 6. | Rao Koteshwar | | Cat.II | | Coach | 7. | Nagaraj M | | | | Official | 8. | Devi Sushila | | | | Official | 9. | Stanley Joseph | | | | Coach |
Isle of Man
Lifters | 1. | Miller Sean | Subjuniors | -74kg |
Team Members | 1. | Grant Lisa | | | | Head Coach | 2. | Maddocks Cye | | | | Assistant Coach | 3. | Miller Sean | | | | Assistant Coach | 4. | Runge Lewis | | | | Assistant Coach | 5. | Kinley Django | | | | Assistant Coach | 6. | Young Elizabeth | | | | Assistant Coach |
New Zealand
Lifters | 1. | Stratford Peter | Masters 4 | -83kg | 2. | Gedye Roger | Masters 3 | -105kg | 3. | Lacey Phil | Masters 2 | -83kg | 4. | Kelsall Simon | Masters 2 | -93kg | 5. | Day Stanley | Masters 2 | -93kg | 6. | Farrell Mark | Masters 2 | -105kg | 7. | Stuart Peter | Masters 2 | -105kg | 8. | Horn Malone | Masters 2 | -105kg | 9. | Osborne Mark | Masters 2 | 120+kg | 10. | Gattsche Paul | Masters 2 | 120+kg | 11. | Babu Rajesh | Masters 1 | -66kg | 12. | Ritchie Chris | Masters 1 | -83kg | 13. | Harrison Daryl | Masters 1 | -93kg | 14. | Best Richard | Masters 1 | -93kg | 15. | George Richy | Masters 1 | -120kg | 16. | Signal Josh | Juniors | -83kg | 17. | Farid Ahmed | Juniors | -105kg | 18. | Farrell Joseph | Subjuniors | -93kg | 19. | Williams Hone | Subjuniors | 120+kg | 20. | Fong Zako | Open | -66kg | 21. | Sichone Kavwa | Open | -74kg | 22. | Palmer Max | Open | -83kg | 23. | Kerr-Phillips Richard | Open | -83kg | 24. | Sanerivi Peter | Open | -93kg | 25. | McAskie Liam | Open | -105kg | 26. | Pavlov Andrei | Open | -105kg | 27. | Rippingale John | Open | -120kg |
Team Members | 1. | Fong Grahame | | Cat.I | | | 2. | Tilby Sam | | Nat. | | | 3. | Claire Anna | | Nat. | | | 4. | McKay Angus | | Nat. | | | 5. | Lynch Rory | | Cat.II | | Head Coach | 6. | Clarke Paul | | Nat. | | Official | 7. | Corrigan Evie | | Nat. | | Assistant Coach | 8. | Basabas Dominique | | | | Coach | 9. | Barrett Bryan | | | | Assistant Coach | 10. | Barrett Janne | | | | Assistant Coach | 11. | Anstis Tamara | | | | Assistant Coach | 12. | Barrett Katrina | | | | Assistant Coach | 13. | Clarke Jason | | | | Head Coach | 14. | Christensen Aimee | | | | Official | 15. | Neves Darren | | | | Official | 16. | Strachan John | | | | Coach | 17. | Schroder James | | | | Coach | 18. | Strachan Kevin | | | | Coach | 19. | Kwan Kedric | | | | Coach | 20. | Monigatti Tim | | | | Assistant Coach | 21. | Helms Eric | | | | Assistant Coach | 22. | Jones Mike | | | | Assistant Coach | 23. | Thompson Luke | | | | Assistant Coach | 24. | Mawson Greg | | | | Assistant Coach | 25. | Norton Greg | | | | Assistant Coach | 26. | Renall Adam | | | | Assistant Coach | 27. | Lewis Troy | | | | Assistant Coach | 28. | Lynch Briar | | | | Assistant Coach | 29. | Premji Suzan | | | | Assistant Coach | 30. | Cateley Peter | | | | Assistant Coach | 31. | McMillan Craig | | | | Assistant Coach | 32. | McIntee Chris | | | | Assistant Coach | 33. | Brine Chris | | | | Assistant Coach | 34. | Websdell Polly | | | | Assistant Coach | 35. | Dillen Carli | | | | Assistant Coach | 36. | Matene Quinn | | | | Assistant Coach | 37. | Cunningham-Gerbich Jason | | | | Assistant Coach | 38. | Graham Heath | | | | Assistant Coach | 39. | Heketa Jordan | | | | Assistant Coach | 40. | Jennings Jordan | | | | Assistant Coach | 41. | Fraser Jeremy | | | | Assistant Coach | 42. | Caffell Adrian | | | | Assistant Coach | 43. | Signal Thomas | | | | Assistant Coach | 44. | Hogan Denzil | | | | Assistant Coach | 45. | Watson Rosalie | | | | Assistant Coach | 46. | Toeaiga Mallory | | | | Assistant Coach | 47. | Trenberth Patrick | | | | Assistant Coach | 48. | Manning Veronica | | | | Assistant Coach |
Northern Ireland
Team Members | 1. | Clarke Toby | | | | Head Coach | 2. | Vauls Peter | | | | Coach | 3. | Carey Niamh | | | | Coach | 4. | Gelston Conor | | | | Coach | 5. | Gregory Jordan | | | | Coach | 6. | Millar George | | | | Coach | 7. | Mulholland Patrick | | | | Coach | 8. | Breen Michelle | | | | Coach | 9. | Leckey Jordan | | | | Assistant Coach | 10. | Duffy Aodhan | | | | Assistant Coach | 11. | Carey Shauna | | | | Assistant Coach | 12. | Cairns Rebecca | | | | Assistant Coach |
Pakistan
Lifters | 1. | Adnan Muhammad Abdul Jabar | Open | 120+kg |
Team Members | 1. | Younus Imran | | | | Official | 2. | Bilal Hassan | | | | Coach |
Scotland
Lifters | 1. | Litchfield David | Masters 1 | -93kg |
Team Members | 1. | Brown William | | Nat. | | | 2. | Brown William | | | | Head Coach | 3. | Tocher Claire | | | | Assistant Coach |
South Africa
Lifters | 1. | Kriel Izak | Subjuniors | -93kg |
Team Members | 1. | Leighton Megan | | Cat.I | | Coach | 2. | Anthony Rodney | | Cat.I | | Coach | 3. | du Toit Chantelle | | Cat.II | | Coach | 4. | Marangoni Pia | | | | Assistant Coach | 5. | Anthony Carol | | | | Assistant Coach | 6. | Knowles Jason | | | | Assistant Coach | 7. | Ivar Hayward | | | | Assistant Coach |
Sri Lanka
Team Members | 1. | U K Perera Kapila | | Nat. | | Official | 2. | M.k Fernando Meesara | | Nat. | | Assistant Coach | 3. | I.nandasena Illeperuma | | | | Head Coach |
Wales
Team Members | 1. | Morgan Thomas | | | | Head Coach | 2. | Yuill Dan | | | | Coach | 3. | Warren Louie | | | | Coach | 4. | Jones Josh | | | | Assistant Coach |
Summary Table | Number of Lifters | Commonwealth Womens Equipped Powerlifting Championships | 38 | Commonwealth Mens Equipped Powerlifting Championships | 51 | Commonwealth Womens Classic Powerlifting Championships | 156 | Commonwealth Mens Classic Powerlifting Championships | 208 | Commonwealth Womens Equipped Benchpress Championships | 15 | Commonwealth Mens Equipped Benchpress Championships | 32 | Commonwealth Womens Classic Benchpress Championships | 54 | Commonwealth Mens Classic Benchpress Championships | 65 | Persons as … | Referee | 18 | Representative | 93 | Referee & Representative | 14 | All Together | 744 |
|